The Dubai Mall

The Dubai Mall

Dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen alışveriş ve eğlence mekanı olan Dubai Alışveriş Merkezi, “Merkezin Şimdiki Merkezi” olarak tanımlanan prestijli Downtown Dubai'nin merkezinde yer almaktadır. Dubai Alışveriş Merkezi, Emaar Alışveriş Merkezlerinin bir parçasıdır.

Galeries Lafayette ve Bloomingdale'in  ve 200'ün üzerinde yiyecek ve içecek mağazasının bulunduğu 1.300'ün üzerinde perakende satış noktasına sahiptir.

Dubai Alışveriş Merkezi, dünya standartlarında yemek, eğlence ve eğlence mekanlarıyla birleştirilen eşsiz bir alışveriş merkezidir.. Artık modaya adanmış bir bölge olan Fashion Avenue, Dubai Mall’u Orta Doğu’nun moda başkenti olarak konumlandırıyor. Kuyumcu dükkanları, aksesuar mağazaları, geleneksel Arap kıyafetleri ve el sanatları dükkanları ile her bütçe ve zevke uygun marka karmasını tek mekanda sunuyor.

Alışveriş merkezinin kendine özgü bölgelerinden biri açık hava sokak manzarasıdır. Zengin denim markaları koleksiyonu sunan ve ağaçlarla kaplı yürüyüş yolları, kafeler ve restoranlar ile açık havadaki bir topluluk hissi veren The Village.

Dubai Alışveriş Merkezinde  Dubai Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi ve Orta Doğu için eşsiz bir cazibe merkezi olan VR Park, Diğer aile eğlence bileşenleri arasında  KidZania®; Reel Sinemaları megapleks; ve Olimpik büyüklükteki Dubai Buz Pisti. Ziyaretçiler için, bitişik 5 yıldızlı premium otel, The Address Dubai Mall ve 14.000'den fazla araçlık otopark bulunmaktadır.
Dubai Alışveriş Merkezi bağlantı köprüsüyle Dubai Metrosu'na da doğrudan erişim vardır.

The Dubai Mall - A place like no other. A new day, a new dawn.

From the wind swept sands, a new legend rises. A mall of epic proportions that is named The Dubai Mall.

Located in the heart of the prestigious Downtown Dubai is The Dubai Mall, the world’s largest and most-visited retail and entertainment destination, which welcomes more than 80 million visitors annually. With a total internal floor area of 5.9 million sq ft, The Dubai Mall has 3.77 million sq ft of gross leasable space, over 1,300 retail outlets including two anchor department stores – Galeries Lafayette and Bloomingdale’s – and over 200 food and beverage outlets.

The Dubai Mall offers an unparalleled retail mix combined with world-class dining, entertainment and leisure attractions. The Fashion Avenue, the precinct dedicated to high fashion now expanded, positions The Dubai Mall as the fashion capital for the Middle East. Another niche component is The Souk, an elegantly designed precinct featuring jewellery shops, accessory outlets, traditional Arab clothing and handicraft stores, among others. One of the mall’s unique precincts is an open-air streetscape, The Village that offers a rich collection of denim brands and brings an outdoor community feel with tree-lined walkways, cafés and restaurants.

The newly expanded Fashion Avenue provides a significant boost to Dubai’s premium shopping options. With over 150 new luxury shopping and dining experiences including flagships and new concepts, Fashion Avenue is set to be the Middle East’s premier luxury shopping destination.

The Dubai Mall features the world-class Dubai Aquarium & Underwater Zoo featuring thousands of aquatic animals and a 270-degree walkthrough tunnel; and first-of-its-kind attraction for the Middle East, VR Park, a unique virtual reality attraction. Other family components include KidZania®, an innovative children’s ‘edutainment’ concept; the Reel Cinemas megaplex; and the Olympic-sized Dubai Ice Rink. For visitors, there are the adjoining 5-star premium hotels, Address Dubai Mall and Address Boulevard and direct access to the Dubai Metro via link bridge. 

A massive expansion of The Dubai Mall is currently underway, paving the way to welcome over 100 million visitors, further enhancing the mall’s retail, lifestyle and entertainment offer.

© Copyright 2011-2020 Avmgezgini.com    / GALAKSİ